Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
Gosztonyi Gábor szerint amit a kormány tett, nemcsak jog-, hanem demokráciaellenes is.
A szakszervezetek úgy vélik, hogy a sztrájk szabályait lefektető kormányrendelet az Alaptörvénnyel és az uniós joggal is szembemegy, így még az sem kizárt, hogy nemzetközi bíróságra viszik az ügyet, írja a Népszava. „Amit a kormány tett, nemcsak jog-, hanem demokráciaellenes is” – jelentette ki Gosztonyi Gábor, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke, reagálva arra a péntek este megjelent rendeletre, amelyben
Az új szabályok értelmében gyermekfelügyeletet minden, sztrájkkal érintett köznevelési intézményben biztosítani kell, de a rendelet kimondja azt is, hogy el kell kerülni a sztrájk idején a csoportok, osztályok összevonását, és nem lehet a gyerekeket más helyiségben felügyelni, mint ahol a munkabeszüntetés előtt voltak, sőt az órák egy részét meg is kell tartani.
A sztrájktörvény megsértése?
A PSZ alelnöke szerint ez durva megsértése a sztrájktörvénynek, amely azt írja elő, hogy a munkabeszüntetés idején biztosított elégséges szolgáltatásokról a szakszervezeteknek és a kormánynak kell megállapodnia, ha ez nem sikerül, bíróság dönt a kérdésben. Mint ismert, január 31-én figyelmeztető sztrájkot tartottak a pedagógusok, amely a bíróság másodfokú döntése értelmében jogszerűtlen volt. Döntés született ugyanakkor arról is, hogy a még elégséges szolgáltatások körébe nem tartozhat bele, hogy a tanárok sztrájk közben is tanítsanak. Éppen ezért a pedagógusok folytatják a bírósági eljárásokat, Gosztonyi Gábor szerint az ügy az Alkotmánybíróságig is eljuthat, de az Európai Szakszervezeti Szövetség Oktatási Bizottságát is tájékoztatták a kialakult helyzetről, így
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) országos választmányi tagja, Nagy Erzsébet a lapnak kiemelte: már az Oktatási Világszervezetet és az ENSZ Nemzetközi Munkaügyi Szervezetét is megkeresték, valamint attól sem riadnak vissza, hogy amennyiben szükséges, nemzetközi bíróságra viszik az ügyet. Közben a március 16-ára meghirdetett határozatlan idejű sztrájk szervezését és a sztrájkbizottsági egyeztetéseket is folytatják, írja a lap.
Fotó: Facebook